banner isbank

ÜÇ TÜP KAN VE YENİ BİR YAŞAM

Satranç toplumunun üreten bireylerinden Nevil Gündoğdu Hanım’ın oğlu Muhammed henüz bir filiz.
Sağlıklı yaşamak ve büyümek için mücadele ediyor.
Mücadelesinde bir tek umudu var!

ÜÇ TÜP KAN!!!
Aslında Muhammet’in KÖK HÜCRE nakline ihtiyacı var.
Kök hücre naklinde uygun donörün bulunması için ilk başta bir kan merkezine (Kızılay Kan Merkezleri) başvurmak gerekiyor. Kızılay Kan Merkezleri ülkemizin tüm il ve ilçelerinde var.
Muhammet’imizin ve yüzlerce Muhammet’in umutlarını yaşatmak için küçük bir adım atmak yeter.

BU ADIMI ESİRGEMEYELİM LÜTFEN.

Kök Hücre Bağışçısı olmak için;

1. İl veya ilçede bulunan Kızılay Kan merkezine başvuru yapılmalı. (18 – 50 yaş aralığında olanlar başvurabilir.)

2. Başvuru sonrası bir bilgilendirme görüşmesi yapılacaktır. Eğer bağışı kabul ederseniz, Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onama Formunu doldurup imzalayarak bu bağışı resmi olarak onaylamanız sizden istenecektir.

3. Ardından kan grubunuzun belirlenmesi, enfeksiyon hastalıkları açısından test edilmesi (HIV, Hepatit ve Sifiliz) ve doku tipleme testlerinin yapılabilmesi için 3 tüp kan örneği alınacaktır.

4. Testler sonucunda herhangi bir enfeksiyon ajanı tespit edilir ise bağışçı olamazsınız ve bu konuda bilgilendirilirsiniz.

5. Eğer enfeksiyon hastalıkları açısından test sonucunuz negatif ise kan örneğiniz HLA (insan lökosit antijeni) doku tipinizin belirlenmesi için TÜRKÖK Doku Tiplendirme Laboratuvarı’na gönderilecek ve test sonuçları Kemik İliği Bankası’na aktarılacaktır.

Periferik kök hücre veya kemik iliği nakli bekleyen hastalar için bağışçı adayı olmak istiyorsanız ülkemizde ve dünyada nakil olmayı bekleyen herhangi bir hasta için sizin verileriniz de değerlendirmeye alınacaktır.
Gelişmiş ülkelerde donör oranı her 100 kişide 1.7 dir. Bizde bu oran on binde 3’lerdedir. Binlerce hastamız Avrupa ülkelerinin desteği ve yardımını bekliyor. Seksen milyonu aşkın nüfusumuz için bu oldukça üzücü ve kahredici bir durum değil mi?

MUHAMMET’LER DESTEK VE BAĞIŞLARINIZI BEKLİYOR.

Nevil Gündoğdu

Tel:05414728192