banner isbank

Duyurular

ÜÇ TÜP KAN VE YENİ BİR YAŞAM

Satranç toplumunun üreten bireylerinden Nevil Gündoğdu Hanım’ın oğlu Muhammed henüz bir filiz.
Sağlıklı yaşamak ve büyümek için mücadele ediyor.
Mücadelesinde bir tek umudu var!

ÜÇ TÜP KAN!!!
Aslında Muhammet’in KÖK HÜCRE nakline ihtiyacı var.
Kök hücre naklinde uygun donörün bulunması için ilk başta bir kan merkezine (Kızılay Kan Merkezleri) başvurmak gerekiyor. Kızılay Kan Merkezleri ülkemizin tüm il ve ilçelerinde var.
Muhammet’imizin ve yüzlerce Muhammet’in umutlarını yaşatmak için küçük bir adım atmak yeter.

BU ADIMI ESİRGEMEYELİM LÜTFEN.

Kök Hücre Bağışçısı olmak için;

1. İl veya ilçede bulunan Kızılay Kan merkezine başvuru yapılmalı. (18 – 50 yaş aralığında olanlar başvurabilir.)

2. Başvuru sonrası bir bilgilendirme görüşmesi yapılacaktır. Eğer bağışı kabul ederseniz, Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onama Formunu doldurup imzalayarak bu bağışı resmi olarak onaylamanız sizden istenecektir.

3. Ardından kan grubunuzun belirlenmesi, enfeksiyon hastalıkları açısından test edilmesi (HIV, Hepatit ve Sifiliz) ve doku tipleme testlerinin yapılabilmesi için 3 tüp kan örneği alınacaktır.

4. Testler sonucunda herhangi bir enfeksiyon ajanı tespit edilir ise bağışçı olamazsınız ve bu konuda bilgilendirilirsiniz.

5. Eğer enfeksiyon hastalıkları açısından test sonucunuz negatif ise kan örneğiniz HLA (insan lökosit antijeni) doku tipinizin belirlenmesi için TÜRKÖK Doku Tiplendirme Laboratuvarı’na gönderilecek ve test sonuçları Kemik İliği Bankası’na aktarılacaktır.

Periferik kök hücre veya kemik iliği nakli bekleyen hastalar için bağışçı adayı olmak istiyorsanız ülkemizde ve dünyada nakil olmayı bekleyen herhangi bir hasta için sizin verileriniz de değerlendirmeye alınacaktır.
Gelişmiş ülkelerde donör oranı her 100 kişide 1.7 dir. Bizde bu oran on binde 3’lerdedir. Binlerce hastamız Avrupa ülkelerinin desteği ve yardımını bekliyor. Seksen milyonu aşkın nüfusumuz için bu oldukça üzücü ve kahredici bir durum değil mi?

MUHAMMET’LER DESTEK VE BAĞIŞLARINIZI BEKLİYOR.

Nevil Gündoğdu

Tel:05414728192

MİLLİ SPORCU OLMA YOLUNDA

MİLLİ SPORCU OLMA YOLUNDA

            Her sporcu satranç sporuna başladığında ve ilerleme kaydettiğinde hedefleri doğrultusunda gelişim gösterir. Gerek katıldığı özel turnuva şampiyonluğu, gerekse illerinde ki yaş grubu ve il birinciliği turnuvalarında göstermiş oldukları performanslar onları Türkiye Yaş Grupları Şampiyonluğuna doğru giden bir sürece yönlendirir. Bunun sonucunda da Mili Takım formasını hak etmek satranççının en büyük gurur kaynaklarından bir tanesidir.

            Peki Milli Takım havuzuna girmek ve Milli Takım oyuncusu olma yolunda ki süreç nasıldır? Ne gibi avantajlar sağlar?  Bunları bilmek her satranç sporcusunun ve velisinin merak ettiği bir konudur. Buna kısaca değinelim. 

MİLLİ TAKIM HAVUZUNA GİRMEK İÇİN:

            *Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonasında 7-8-9-10-11-12 yaş kız ve erkek gruplarında ilk 12 dereceyi alan sporcular ve Türkiye Yıldızlar Satranç Şampiyonasında 13-14 yaş kız ve erkek gruplarında ilk 8 dereceyi, 15-16 yaş kız ve erkek gruplarında ilk 6 dereceyi, 17-18 yaş kız ve erkek gruplarında ilk 5 dereceyi alan sporcular

  Milli Takım Havuzuna girerler.

                        Ayrıca TSF Aygeg kriterlerine göre:

            * Dünya ve Avrupa Yaş Grupları ile  Dünya ve Avrupa Okullar Şampiyonaları'nda ilk üç dereceye giren sporcular doğrudan Milli Takım Havuzuna girmeye hak kazanırlar.

            *Her yaş grubundan  Türkiye Şampiyonları Milli Takım Havuzuna doğrudan alınır.

            *Sporcunun Milli Takım Havuzuna doğrudan hak kazanabilmesi için; Ocak ayı listesindeki ELO'su, yine Ocak ayı Türkiye ELO listesine göre, kendi yaş grubundaki ilk 10 sporcunun ELO ortalamasından min. +100 ELO fazla olmalıdır. Bu hesaplama  Ocak ayı listesinden başlayıp  Ekim ayı ELO listesi dahil olmak üzere her ay için ayrı ayrı hesaplanıp güncellenecektir.

  1. Kamp sonrası Milli Takım içinden seçilen özel grubun kriterleri: (AYGEG tarafından belirlenen kriterlerdir)

            Türkiye Küçükler Yaş Şampiyonası, Türkiye Yıldızlar Yaş Şampiyonası ve yayınlanmış özel kriterlere göre Ulusal Takım Havuzu Kamplarına katılmaya hak kazanan sporcular belirlenmiştir. Bununla birlikte ELO ve yaş grubu kriterlerine göre her yaş grubundan sporcular alınarak özel gruplar oluşturulmuştur. Bu özel grupların kriterleri aşağıdaki gibidir;
  

Genel

10 Genel 1700 üstü veya en az FM unvanı

11 Genel 1700 üstü veya en az FM unvanı

12 Genel 1750 üstü veya en az FM unvanı

13 Genel 1900 üstü veya en az FM unvanı

14 Genel 1950 üstü veya en az FM unvanı

15 Genel 2100 üstü veya en az FM unvanı

16 Genel 2150 üstü veya en az FM unvanı

17 Genel 2200 üstü veya en az FM unvanı

Kızlar

10 Kızlar 1400 üstü veya en az WFM unvanı

11 Kızlar 1400 üstü veya en az WFM unvanı

12 Kızlar 1450 üstü veya en az WFM unvanı

13 Kızlar 1500 üstü veya en az WFM unvanı

14 Kızlar 1550 üstü veya en az WFM unvanı

15 Kızlar 1750 üstü veya en az WFM unvanı

16 Kızlar 1800 üstü veya en az WFM unvanı

17 Kızlar 1900 üstü veya en az WFM unvanı

 

            *Her yaş grubu kendi içerisinde ayrı ayrı değerlendirilip buna göre sınır ELO puanı belirlenmiştir. "Yaş Grubu Kriter ELO Puanı-10" ELO puanına sahip sporcular Aygeg değerlendirmesi ile özel gruplara alınmıştır.

            *Özel gruplar oluşturulurken Şubat ayı ELO listesi dikkate alınmıştır.

            * Özel grup listeleri, 1 Haziran ve 1 Ekim tarihlerindeki güncel ELO listelerine göre her yaş grubu kendi içerisinde tekrar güncellenecektir.

            *Özel gruplara hak kazanan sporcular ............. tarihine kadar olan kamplardan yararlanacaklardır. ............... tarihinde gruplar yeniden oluşturulacaktır.

 

            Özel gruba alınan sporcular için şimdilik tek avantaj 2. Milli takım kampından itibaren davetli olacaklarıdır. Bunun dışında herhangi bir bilgi verilmemiştir.

            Sporcular, Dünya ve Avrupa Yaş Gurupları Şampiyonaları, Dünya ve Avrupa Okul Sporları Şampiyonalarından başka diğer ulusal ve uluslararası turnuvalara TSF tarafından davet edilirler.

            2016 yılındaki sonuçlara göre havuzdaki sporcular şu şekilde değerlendirilmiştir. Önümüzdeki süreçte de aynı şekilde devam edileceği ihtimali yüksektir.

            Çift yaş grubundaki sporculardan 1. olanlar Dünya Şampiyonası Yaş Gruplarına
            Çift yaş grubundaki sporculardan 2. ve 3. olanlar Avrupa Şampiyonası Yaş Gruplarına
            Tek yaş grubundaki sporculardan 1. olanlar Dünya Okullar Şampiyonası Yaş Gruplarına
            Tek yaş grubundaki sporculardan 2. ve 3. olanlar Avrupa Okullar Şampiyonası Yaş Gruplarına

            gitmek üzere TSF tarafından davet alırlar. Bu şampiyonalara davet alarak katılan tüm sporcular turnuva performansları ne olursa olsun Milli Takım Oyuncusu unvanını almış olurlar. Federasyonla iletişime geçmeleri halinde TSF başkanlığı tarafından onaylanması halinde sporcular B veya C Sınıfı Milli Takım Belgesini almaya hak kazanırlar.

            Satranç sporu olimpik bir spor olmadığı için maalesef şu anda A milli olunamamaktadır. Dünya şampiyonlarına katılan sporcular (Türkiye Şampiyonları) B Milli, Avrupa şampiyonalarına katılan sporcular ise (Türkiye 2. Ve 3.) C Milli belgesini alırlar.

            Bu belge özellikle Üniversite deki öğrenim yılları için oldukça önemli bir belgedir. Milli takım belgesi olanların avantajlarını sıralamak gerekirse:

·         C tipi belgesi olanlar üniversiteye gittiklerinde Kredi Yurtlar Kurumuna Başvurmaları halinde aylık ...........TL burs
(Şu anda Kredi Yurtlar Kurumunun verdiği burs miktarı .......... tl dir)

·         B tipi belgesi olanlar üniversiteye gittiklerinde Kredi Yurtlar Kurumuna Başvurmaları halinde aylık ........... TL burs
(Bu burslar sadece Üniversite sınavlarında ilk ........ kişiye verilmektedir.)

·         Kredi Yurtlar Kurumuna başvurmaları halinde Yurtta kalabilme

·         Özel üniversitelere başvuruda burs imkânları

·         Yüksek Lisans anında burs

·         Besyo sınavlarına girmeksizin kontenjan ölçüsünde direk alınma

·         KPSS sınavlarında Milli Takım belgesi olanlar için kontenjan

http://www.tsf.org.tr/kaynaklar/belgeler/talimatlar/finish/3-talimatlar/1205-milli-sporcu-belgesi-verilmesi-hakkinda-talimat
 

 

 

 

TEBRİKLER OLBİA SATRANÇ VE SPOR KULÜBÜ

img 2730Konya'da 15-22 Temmuz 2018 tarihlerinde düzenlenen Türkiye İkinci Satranç Ligini İkinci olarak tamamlamış 2018-2019 Sezonunda Türkiye Birinci Satranç Liginde mücadele edecektir.Olbi Satranç Spor kulübü takımI ve  sporcularını bu başarıdan dolayı kutluyoruz.Önümüzdeki sezon katılacak her  kulübümüze ve ilimizi temsilen katılacak diğer kulüplerimize şimdiden başarılar diliyoruz.

                                                 ANTALYA SATRANÇ İL TEMSİLCİLİĞİ

"TEBRİKLER ALPEREN"


alper
Lviv Ukrayna'da kapalı IM turnuvasında sporcumuz Alperen Akdoğan'dan güzel bir haber geldi. Bu şampiyonada 2300 Elo puanını geçerek daha 3. turda FM ünvanına hak kazanmıştır tebrik ediyor başarılar diliyoruz.

                                                            ANTALYA SATRANÇ İL TEMSİLCİLİĞİ

2018 TÜRKİYE KULÜPLER SATRANÇ ŞAMPİYONASI İL YARIŞMALARI

gsb logoİlimizde İl Yöre yarışmaları 24-25 Mart ve 26 Mayıs 2018 tarihlerinde Antalya spor salonu satranç Merkezinde düzenlenecektir.Sıra kurası çekilmiş sayfamıza yüklenmiştir.Detaylar Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası Yönergesindedir.Takım ana listeleri yayınlanmıştır.

YÖNERGE    DİLEKÇE    İLİŞİKSİZ BELGESİ      TESCİL BELGESİ 

TAAHHÜTNAME      BAŞVURU FORMU
    KURA   
 
 
 
BAŞVURAN KULÜPLER        YARIŞMA PROGRAMI       GÖREVLİ HAKEMLER      ANA LİSTELER   TURNUVA FOTOĞRAFLARI

 YARIŞMA SONUÇ             CANLI YAYIN (Pgn: 1     2     3     4     5 )